Sağlık

Ege’de “Tavuk koronavirüs aşılarında yerli ve milli adjuvan geliştirilecek”

Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Biyomühendislik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Uluslararası Ar-Ge İşbirlikleri”. prof. Nalbantsoy ve grubunun Macaristan-Türkiye ikili iş birliği projesi kapsamında, “IBV’ye Karşı Yeni Aşı Adjuvan Formülasyonu Geliştirilmesi” başlıklı projede tavuk koronavirüs (IBV) aşılarında kullanılmak üzere yerli ve milli adjuvan geliştirilecek. Kanatlı Endüstrisi”.

Proje ekibini makamında tebrik eden Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Prof. Dr. Ayşe Nalbantsoy ve hocamızın projesi TÜBİTAK 1071 programı kapsamında desteklenmeye değer bulundu. Hocamızı ve ekibini tebrik ediyor, çalışmalarında başarılar diliyorum.”

Proje alana değerli katkılar sağlayacaktır.

Proje hakkında bilgi veren Prof. Bu amaçla Petroyağ grup şirketlerinden Coral Biotechnology ile ortak geliştirilen emülsiyon tipi aşı adjuvanları ile hazırlanan aşı formüllerinin pilot uygulamaları Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi tesislerinde yumurtacı tavuklarda gerçekleştirilmektedir. Aşı virüslerinin üretimi Doç. Dr. Dr. Fethiye Çöven ile tamamlandı. Geliştirilen formüllerin daha fazla sayıda kümes hayvanı için uygulanması yani Macaristan’da saha çalışmalarına devam edilecektir” dedi.

prof. Dr. Nalbantsoy, “Elde edilen sonuçlara göre geliştirilen emülsiyon adjuvanlarının etkinliğinin piyasada bulunan ticari emülsiyonlardan daha etkili olduğu tespit edilmiş olup, Coral Biotechnology ile akademik işbirliği içerisinde devam eden projelerimizin, ülkemizde hayvan aşıları için kurulan ilk adjuvan firması olan Petroyağ grup şirketlerinden biri ve üniversitemiz ülkemizde bu alana önemli katkılar sağlayacaktır.” .

Yürütücülüğünü Prof. Dr. Nalbantsoy’un yaptığı proje grubunda; Macaristan Budapeşte Veteriner Üniversitesi ve TETRA özel departman firması ile Doç. Dr. Fethiye Çöven’in bulunduğu yer

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

sarizhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu