Haber

Lavrov açıkladı: İran, Türkiye-Suriye-Rusya üçlü formatına dahil edildi

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Moskova’da düzenlediği basın toplantısında, Rusya-Türkiye-Suriye ortasında üçlü formatta yürütülen temaslara İran’ın da dahil edilmesi konusunda prensipte anlaşmaya varıldığını söyledi. “Aslında, Türkiye Cumhurbaşkanı’nın Suriye Devlet Başkanı ile ilişkilerin normalleşmesine, genel olarak iki komşu ülke arasındaki ilişkilerin normalleşmesine olan ilgisini destekliyoruz ve bu konuda mümkün olan her şekilde çalışma geliştirmeye hazır olacağız. dedi Lavrov. Elbette İran İslam Cumhuriyeti’nin bu işe müdahil olması konusunda prensipte mutabakata varıldı” dedi.

‘ZAMANLAMA VE BİÇİM ÜZERİNDE ÇALIŞIYORUZ’

Sputnik’in haberine göre hem Rusya’nın hem İran’ın hem de Türkiye’nin ‘Astana Üçlüsü’nde yer aldığını hatırlatan Lavrov, “Bu nedenle Türkiye-Suriye ilişkilerinin normalleşmesine yönelik müzakerelere bundan sonra Rusya ve İran’ın eşlik etmesini mantıklı buluyorum. . Askeri yetkililer veya diplomatlar düzeyinde olsun, katılımın zamanlaması ve belirli biçimlerine gelince, bu üzerinde çalışılıyor” dedi.

ERDOĞAN ‘İRAN’I DA ALALIM’ DEDİ

Geçtiğimiz günlerde açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Rusya, Türkiye, Suriye üçlüsü olarak bir araya gelelim. İran’ı bile buna dahil edebiliriz.” Erdoğan, Bilecik Vezirhan’da yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı: “Rusya ile çıkarlarımızda karşılıklı prestij ve saygı var. Sayın Putin ile ilişkilerim dürüstlük üzerine kuruludur.” dedi. Suriye’nin kuzeyindeki gelişmelerde istenilen sonucu alamadıklarını belirten Erdoğan, şunları kaydetti; “’Şimdi üçlü toplantılar yapalım’ diyoruz. Bunlar ne? Üçlü olarak bir araya gelelim, Rusya, Türkiye, Suriye. Hatta buna İran’ı da dahil edebiliriz. İran’a gelin. Görüşmelerimizi bu şekilde yapalım, bölgeye barış gelsin. Bölge mevcut sorunları yaşamamalı. Ve işte sonucu aldık, alıyoruz ve alacağız.” (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu