Haber

HDP, Kemal Kılıçdaroğlu’na desteğini açıkladı

ensonhaber.com

Türkiye’nin tek gündemi olan seçimlere 16 gün kaldı.

Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun oy sözü verdiği partiler desteklerini açıkladı.

Kandil’in siyasi uzantısı HDP’nin de aralarında bulunduğu 6 partili Emek ve Özgürlük İttifakı, cumhurbaşkanlığı seçiminde Kemal Kılıçdaroğlu’na oy istedi.

“Kılıçdaroğlu’na desteğimiz”

Aday atamayan Emek ve Özgürlük İttifakı’ndan yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Bu çoklu krizin zorluklarına, siyasi baskılara ve her türlü eşitsiz propaganda koşullarına rağmen Türkiye halkları, 14 Mayıs’ta sandıkta geleceğini kurtarma çabalarını bir kez daha başarıya ulaştırmaya odaklandı. Türkiye halklarının ve ezilenlerin geleneği, otoriter ve faşist anlayışlara karşı direnişi ve zaferi öğretmiş ve örgütlemiştir.

Bilindiği gibi Türkiye halklarının devrimcileri, demokratları ve mazlumları olarak Emek Demokrasi İttifakı diye bir yere geldik. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday göstermeme ve milletvekilliği seçimlerine ittifak çatısı altında girme kararı aldık.

Türk siyasetinin bu kırılma aşamasında hem geleneğimize hem de gelecek nesillere karşı tarihi görevimizi borçlarımız çerçevesinde yerine getirmeyi kabul ettik. Bu kapsamda 14 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Kemal Kılıçdaroğlu’nu destekleme kararımızı kamuoyu ile paylaşıyoruz. Bu tarihi seçimde; Türkiye halklarını milletvekili seçimlerinde Emek ve Özgürlük İttifakı’na, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ise Kemal Kılıçdaroğlu’na oy vermeye çağırıyoruz.

Gözden kaçırma HDP’den Meral Akşener’e ittifak açıklaması: Artık bunun farkına varmalısınız Haberin Detayları
HDP’li Saliha Aydeniz: İmralı özgürleşecek, Kürdistan özgürleşecek Haberin Detayları
HDP’nin de aralarında bulunduğu Özgürlük ve Demokrasi İttifakı’ndan seçim beyannamesinde özerklik talebi Haberin Detayları

reyhanli-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu