Ekonomi

DTÖ, 2023 için küresel ticaret büyüme tahminini yükseltti

DTÖ, küresel ticaret görünümü ve istatistiklerine ilişkin Nisan ayı raporunu yayınladı.

Raporda, 2023 yılı için küresel mal ticareti büyümesi tahmininin, küresel ekonomide bir toparlanma beklentisiyle yüzde 1’den yüzde 1,7’ye yükseltildiği belirtildi. Bu, 2008 küresel mali krizinden sonra ticaret hacimlerinin çökmesinden bu yana geçen 12 yıldaki ortalama yüzde 2,6’nın hala altında. altındaolacak.

Jeopolitik gerilimlerin olumsuz etkilerinin, gıda piyasasındaki arz sorunlarının ve enflasyon karşısında faiz artışlarının bu yıl küresel ticarette beklenen büyümeyi azaltabileceğinin belirtildiği raporda, “Ukrayna’daki savaşın da etkisiyle” devam eden yüksek enflasyon, sıkı para politikası ve finansal piyasalardaki belirsizlik nedeniyle küresel mal ticareti hacmi bu yıl yüzde 1 arttı. Yüzde 0,7 büyümesi bekleniyor.”

“Küresel ticaret 2023’te dış faktörlerin baskısı altında kalmaya devam edecek”

Rapor hakkında yorum yapan DTÖ Genel Direktörü Ngozi Okonjo-Iweala, ticaretin küresel ekonomide esneklik sağlayan bir güç olduğunu belirtti. Ayrıca değerli kılıyor” dedi.

DTÖ Baş Ekonomisti Ralph Ossa, Kovid-19’un devam eden etkileri ve artan jeopolitik gerilimlerin 2022’de ticaret ve üretimi etkileyen ana faktörler olduğunu ve bunun büyük ihtimalle 2023’te de devam edeceğini belirtti.

Ossa, hükümetlerin ve düzenleyicilerin önümüzdeki aylarda buna ve bankacılık sistemindeki zayıflıklar gibi diğer finansal risklere karşı tetikte olması gerektiğini söyledi.

konak-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu