Haber

Batı Trakya’daki Türk azınlık örgütleri, İsveç’te Kur’an-ı Kerim’in yakılmasını kınadı

Batı Trakya’daki Türk kurum ve kuruluşlarının İsveç’te Kur’an-ı Kerim yakılmasına tepkisi sürüyor.

Gümülcine Seçilmiş Müftüsü tarafından sosyal medyadan yapılan açıklamada, Kuran’a yönelik saldırının, bu saldırıyı destekleyenlerin ve gerekli tedbirleri almayanların lanetlendiği ve kınandığı belirtildi.

Açıklamada, “İslam aleminin ve Müslümanların manevi mevsimleri olan üç ayları idrak etmeye başladığımız bir dönemde, kutsal kitabımız olan Kuran-ı Kerim’e karşı gerçekleştirilen korkunç ve nefret dolu bir eyleme daha tanık olduk. İsveç’teki Türk Büyükelçiliği önünde kutsal kitabımız Kuran’ın yakılmasını ve kendilerine yönelik bu tür aşağılayıcı eylemleri alışkanlık haline getirmesini kınıyoruz.” terimler kullanıldı.

Saldırının ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesinin bu tür eylemlerin yaygınlaşmasına yol açtığı hatırlatılan açıklamada, “Barış dinimizi barış dinimiz yapmak isteyenlere en güzel cevabı vereceğiz. Dinimizi ve kitabımız olan Kuran’ı yaşayarak ve yaşayarak kötü görünün.” kelime yer aldı.

Batı Trakya Mescitleri Dini Misyonerler Derneği’nden yapılan açıklamada hareket kınandı ve “Müslümanların kutsal kitabı olan Kur’an-ı Kerim’e yönelik bu çirkin eylemin insanlıkla ve düşünce özgürlüğüyle hiçbir ilgisi yoktur.” söylendi.

Bu harekete sessiz kalınmasının Hollanda’nın yanı sıra diğer ülkelerde de benzer önlemlerin alınmasının önünü açacağı vurgulanan açıklamada, barışa ve hoşgörüye inanan devletlerin bu tür eylemlere karşı tavır alması gerektiğinin altı çizildi.

Batı Trakya İmam Hatip Lisesi Mezunları ve Mensupları Derneği’nden (BİHLİMDER) yapılan açıklamada, Kuran-ı Kerim’e yönelik saldırı kınandı.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

“Bu köhne zihniyete verilecek en güzel yanıtın, Kuran’ın gösterdiği doğru yolda ilerleyen, imanlı, bilgili ve ahlaklı nesiller yetiştirmek olduğuna inanıyor ve var gücümüzle çalışıyoruz. Mutlaka galip geleceğine inanıyoruz. “

ispirajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu