Haber

Avustralya, Rusya’yı Tahıl Koridoru Anlaşmasından vazgeçmeye çağırdı

Avustralya, Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’nı fesheden Rusya’yı kararını geri almaya davet etti.

Dışişleri Bakanı Penny Wong, Twitter’da yaptığı bir paylaşımda, Rusya’nın anlaşmadan çekilme kararının en savunmasız durumdaki insanları yaralayacağını belirtti.

Tahıl anlaşmasının özellikle Hint-Pasifik ve Afrika’daki gıda arzının karşılanması açısından kritik olduğunu vurgulayan Wong, “Rusya’yı müzakere masasına dönmeye çağırıyoruz.” ifadesini kullandı.

Rusya’dan “tahıl koridoru anlaşmasının sona erdiği” açıklaması

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırısının küresel gıda fiyatları üzerindeki etkisini azaltmak amacıyla BM, Rusya, Türkiye ve Ukrayna, 22 Temmuz 2022’de İstanbul’da düzenlenen törenle Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’nı imzaladı.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, süresi dolan Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’na ilişkin yaptığı açıklamada, “Tahıl koridoru ile ilgili anlaşma fiilen sona erdi, durduruldu. ilgili kurallar uygulanır.Anlaşmanın Rusya ile ilgili kısmı yerine getirilmemiştir.” kelimeleri kullanmıştı.

Çin, ABD, İngiltere, NATO, Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler Rusya’yı bu kararını geri almaya çağırdı.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, “Rusya dünyaya şantaj yapıyor” dedi. Bu şantajın sadece Ukraynalıları değil, dünya çapında milyonlarca insanı da etkilediğini söyledi.

haber-sarkikaraagac.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu